Dýňové gnocchi se šalvějovým máslem

28. října 2015
Áááá, další dýňový recept! A tady se, s dovolením, musím poplácat po zádech, protože tak pěkné jídlo jsem snad nikdy neuvařila :D Dýňové noky jsou jednoduché a na rozdíl od těch bramborových, kterým se musí trošku pomoci nějakou hutnější a výraznější omáčkou, jsou chuťově výborné samy o sobě, takže se k nim lehký máslový přeliv hodí nejlépe. No a šalvěj s dýní jsou klasickou kombinací, která prostě nemůže zklamat. Pojďme na to!Suroviny na 4 porce:
• 1 menší dýně hokaido
• 1 a 1/2 hrnku hladké mouky
• 1 lžička soli
• 50g Alsanu (rostlinná alternativa másla)
• hrstka šalvějových lístků (čerstvých nebo sušených)
  • olivový olej
1. Nejprve si připravíme dýňové pyré. Dýni rozkrojíme, vydlabeme a nakrájíme na kostičky. Nyní máme dvě možnosti. Buď můžeme dýni jednoduše uvařit a bude to rychlejší, nebo ji můžeme upéct, což bych tady doporučila, protože pyré z vařené dýně je tekutější a budete pak muset použít mnohem více mouky. Takže si nakrájenou dýni rozložte na plech vyložený pečicím papírem, zakápněte olivovým olejem a dejte péct na cca 35 minut na 180°. Upečenou dýni poté rozmixujte a budete mít krásně hutné pyré.

2. K výrobě těsta už stačí jen do pyré přidat sůl a postupně během ručního zpracování přisypávat mouku. Vzniklé těsto si rozdělíme na 5 částí, ze kterých na pomoučené podložce vyválíme válečky, které nožem rozkrájíme na jednotlivé noky.

3. Noky vhoďte do vroucí osolené vody a vařte zhruba 2 minuty. To, že jsou noky hotové, poznáte podle toho, že vyplavou nad hladinu.

4. Máslový přeliv si připravíte rozehřátím Alsanu, do kterého vhoďte několik lístků šalvěje, nádherně máslo provoní. Roztopené máslo nakonec trošku osolte.

5. Před podáváním hoďte noky s kouskem Alsanu na pánev a chvíli je ze všech stran opékejte, získají krásnou barvu a v Itálii to tak prý dělají :D
Opečené noky přelijte šalvějovým máslem a nakonec to můžete posypat nastrouhaným sýrem dle vašeho výběru!
Neskutečná bašta!
- Broccoli

5 komentářů