Travel diary | Albania

22. července 2016
Před pár dny jsem se vrátila z dovolené v Albánii. Asi teď přemýšlíte, čím je ta země známá a co o ní víte. Já jsem o ní před odjezdem nevěděla vůbec nic. Když jsme vybírali dovolenou, měli jsme jen pár podmínek - aby tam bylo moře, teplo a taky (bohužel to vzhledem k současné situaci ve světě musí zvažovat každý, kdo cestuje) bezpečno. Zájezd jsme vybírali na poslední chvíli a narazili jsme na nabídku dovolené v Albánii. Podle fotek to vypadalo dobře, cenově ještě lépe, ale ... Albánie?Popravdě jsem se musela nejprve podívat na mapu, kde to vlastně je. Hned potom jsem kontrolovala stránky Ministerstva zahraničí, jestli nejsou vydána nějaká doporučení nebo varování před cestou do této země a psali, že již delší dobu je tam bezpečno, tak jsme se sbalili a za čtyři dny letěli. Osobně mám z létání hrozný strach, ale let z Prahy do Tirany jsme sfoukli za hodinu a 20 minut, takže jsem to kupodivu přežila bez úhony. Z letiště jsme jeli pak ještě hodinku do hotelu, který, jak jsme zjistili, byl jen pár metrů od krásné písčité pláže.Mmmm, romantikaaa!


Co se týče jídla, v Albánii se mísí vlivy řecké, makedonské a turecké kuchyně. Měli tam skvělé ovoce a naprosto výborná rizota, která jsem si dávala každý den k večeři. Jí se tam také hodně sýrů,  masa, ryb a mořských plodů. Běžně tam není k dostání vepřové kvůli muslimské převaze obyvatelstva. 

Prezidentský palác v TiraněV Albánii je uznáván kult dobrých aut. Mnoho lidí tady žije v rozpadlých domech, ale před každým musí stát mercedes. Na jednu albánskou rodinu údajně připadají průměrně čtyři auta.

Téměř 70% obyvatelstva se tu hlásí k islámu, zbytek jsou katolíci a pravoslavní. Žijí zde pohromadě bez jakýchkoliv konfliktů, mešity a kostely stavějí vedle sebe a náboženské svátky, ať už muslimské či křesťanské, slaví vždy úplně všichni bez rozdílu víry. Obdivuhodné, že?Jedné z věcí, které jsme si hned všimli, byla skutečnost, že minimálně polovina všech budov  a obytných domů všude v Albánii je nedostavěná a Albánci velmi často žijí v domech s nedokončeným horním patrem. Proč? Jsou to prostě lišáci, z nedostavěných budov tam nemusejí odvádět daně :DNárodní banka v Tiraně

Národní symbol - dvojhlavý orelV Albánii jsou nádherné a velmi levné stříbrné šperky. Obchodníci jsou opravdu vřelí a hlavně féroví. Když se usmíváte, dají Vám slevu.


Albánie je chudá malá země, která toho má ještě hodně před sebou, ale dovolené tam se rozhodně nebojte. Je tam krásná příroda, dobré jídlo, je tam levno a místní pro turisty udělají první poslední :)


Pokud ještě zvažujete, kam vyrazit, určitě doporučuji! :) Užívejte léto!


- Broccoli

5 komentářů

 1. Krásne fotky, musela si si to tam poriadne užiť :)

  Pozývam ťa na letnú Giveaway, ktorá práve prebieha na mojom blogu! :)
  Hello, my name is Ev

  OdpovědětVymazat
 2. Tak fotky jsou povedené, vypadá to tam velmi hezky :)
  Miska blog

  OdpovědětVymazat
 3. Nádherné fotky. Já byla v Albánii před třemi lety a ráda jsem si tady zavzpomínala. Je to tam opravdu prekrasne-hlavne jejich hory:-) Majka

  OdpovědětVymazat