November Vegan Challenge - Jdu do toho!

31. října 2016Listopad je světový měsíc veganství, během nějž se každoročně čím dál více lidí rozhodne přidat ke třicetidenní veganské výzvě, během níž na měsíc vyřadí ze svého jídelníčku veškeré živočišné produkty. Je to možnost alespoň na měsíc zmírnit negativní dopady živočišného průmyslu na životní prostředí a planetu, zachránit pár zvířat, žít zdravěji, ale i zkouškou, zda to člověk vydrží. Já do toho letos JDU a víte proč?


Veganství je něco, co mi už dobrého půl roku leží v hlavě. Jsem dlouholetou vegetariánkou a maso nejím z etických důvodů, ne proto, že by mi nechutnalo. Veganství mi vždycky připadalo tak trochu jako extrém. Přišlo mi, že nejíst maso je jediný způsob, jak zajistit, aby alespoň kvůli mému obědu žádné zvíře netrpělo.

Jenže postupně zjišťuju, že věci nejsou tak jednoduché, jak jsem si myslela, a že jsem měla o fungování živočišného průmyslu dost zkreslené představy. Začala jsem o veganství hodně číst, viděla jsem mnoho dokumentů a najednou člověk zjistí, že vaječný a mléčný průmysl se podílí na týrání zvířat snad ještě ve větší míře než ten masný, že chov hospodářských zvířat je největším faktorem znečišťujícím naši planetu, a že produkce masa, mléka a vajec je navíc neuvěřitelně neekonomická a neudržitelná. Pak jsou zde naopak zdravotní benefity rostlinné stravy, které, je-li jídelníček vyvážený, jsou nezpochybnitelné.

Takže tady teď sedím. Tak nějak už půl roku zaseklá. Mám před sebou všechny ty nové informace, před kterými nejde zavírat oči. Informace, po jejichž vstřebání mám pocit, že to musím nějak rozseknout. Doufám, že mi v tom právě veganský listopad pomůže. Neberu to jako výzvu, jestli to vydržím, protože vím, že jo. Spíš prostě potřebuju nějak oficiálně začít.

Každý týden tady hodím update, abych dala vědět, jak mi to na rostlinné stravě jde a jak se cítím. No a určitě Vám budu fotit moje veganské bašty!

Tak co, jdete do toho někdo se mnou? :)))- Broccoli

6 komentářů

 1. Taky jsme nad výzvou přemýšlela, veganstvi me velmi zajima, ale za veganku se nemůžu považovat. . Članek je super a urcite to zkusit s tebou. .
  www.bigredevil.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvělé! :) Myslím si, že ten měsíc za tu zkoušku stojí :))

   Vymazat
 2. Skvělý nápad, taky mě to docela láká a už jsem nad tím občas i přemýšlela, ale nevím jestli bych vydržela být veganem :) no asi jo... určitě se těším na tvoje další články o tomhle..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak do toho! :) Já jsem taky potřebovala nakopnout k tomu, abych si to konečně na sobě vyzkoušela a tahle výzva mě k tomu konečně přiměla. Neberu to tak, že po tomto měsíci budu vegankou, možná ano, možná ne. Chci hlavně zjistit, jak se budu cítit a co to se mnou udělá. Pak se uvidí :)

   Vymazat
 3. Super, super, super! :) Já se sice nepovažuji za veganku, ale jím z obrovské části rostlinnou stravu. Z živočišné stravy jím jen med, ale pouze od domácích včelařů. A takhle už to mám asi dva roky. No, za tu dobu jsem možná tak dvakrát měla nějaký ovčí nebo kozí sýr, ale jen kousíček, a nějaké to vajíčko od šťastných slepiček, od strejdy. Rostlinná strava mě strašně moc baví a chutná mi. A dokážu si představit, že takhle budu jíst i další roky, až do konce života. Nedokážu si představit, že bych se vrátila k "normální" stravě. Moc ti držím palce, ať vydržíš a moc ti přeji, aby ses cítila skvěle (což určitě budeš) a ať tě to naplní a zůstaneš tak. Je to skvělý :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za podporu! Musím říct, že se na to začínám strašně těšit :))

   Vymazat