Vietnamská kuchyně - Lehce a hravě s Vietem | Viet Anh Doan

3. března 2017
Nedávno se mi dostala do rukou tato krásná kuchařka Vietnamská kuchyně, kterou vydalo nakladatelství Ikar. Autorem šedesáti asijských receptů je Viet Anh Doan, který v seriálu Ohnivý kuře hraje postavu Lia, takže ho spousta lidí zná právě odtamtud. Já jsem však neviděla ani jeden díl, ale slyšela jsem, že tam je za vtipného chlapíka, co umí dobře vařit. Takové mám nejradši!

Asijskou kuchyni mám obecně hrozně ráda a navíc zbožňuju kuchařky s velkými barevnými fotkami a v pevných deskách, takže se mi tahle líbila už na první pohled. Kniha je rozdělena na několik tematických kapitol, najdete zde recepty na malá jídla, exotické saláty, syté polévky, omáčky a přílohy, dezerty, spoustu rýžových a nudlových receptů a samozřejmě i maso a mořské plody.


O vietnamské kuchyni samozřejmě vím, že je hodně masová, což jak víte, není můj šálek kávy. Na druhou stranu mi ale přijde škoda nějakou kuchařku dopředu zavrhnout jen kvůli něčemu, co nejím. Ráda se kuchařskými knihami inspiruji a recepty si přetvářím podle sebe a maso jde většinou vynechat nebo nahradit například tofu.


Popravdě jsem ale nečekala, že v kuchařce bude doslova maso na mase :D Jak jsem listovala, tak jsem listovala, maso bylo všude. S nadějí jsem došla ke kapitole salátů, načež jsem zjistila, že maso je v každém z nich :D Konečně jsem pak objevila vegetariánské recepty, byly tam celkem tři, z toho v jednom bylo... MASO! U receptu byla sice poznámka, že maso je možné vynechat, stejně ale nechápu to zařazení mezi vegetariánská jídla. Tady jsem prostě vytočila oči v sloup.


Co musím naopak pochválit, je to, že z kuchařky se dozvíte něco o autentické vietnamské kuchyni obecně. V úvodní části se naučíte připravovat základní omáčky a jsou Vám představeny suroviny, které ve vietnamské kuchyni nesmějí chybět. Dozvíte se i něco o zvycích a vietnamském stolování, které je mi hrozně sympatické. Taky zbožňuju, když je na stole 20 mís jídla a já si to můžu všechno postupně nabrat.


Máte nějaký oblíbený vietnamský recept? :)

- Broccoli

Okomentovat