BUDAPEST | Travel diary

22. května 2022

 

Po dvouleté covidové pauze jsem si řekla, že už je nejvyšší čas zase vyrazit aspoň na chvilku do zahraničí. Přestože je Maďarsko od nás kousek, tak jsem tam ještě nikdy nebyla, takže jsme si vymysleli třídenní velikonoční výlet do Budapešti 

Pronajali jsme si přes Airbnb byteček u Dunaje, jen kousek od maďarského parlamentu, což se nakonec ukázalo jako skvělá volba, protože všechny dominanty města byly v dochozí vzdálenosti. První dva dny jsme celé prochodili a stihli jsme toho opravdu spoustu. Když jsem někde poprvé, obvykle se soustředím hlavně na památky, architekturu a kulturní vyžití. Poslední den výletu jsme se ale naopak rozhodli věnovat odpočinku a vyrazili jsme do lázní, kterými je Maďarsko proslulé.

A řeknu Vám, že to bylo celé hrozně fajn. Skoro jsem už zapomněla, jak je příjemné čas odčasu někam vyjet a objevovat nová místa. Přitom to nemusí být ani nějak daleko. Každopádně jsme ale nejspíš nebyli jediní, kdo se rozhodl na svátky vyrazit do hlavního města Maďarska, protože češtinu jsme tam slyšeli opravdu na každém kroku.

V Maďarsku sídlí početná židovská komunita, a i v Budapešti je to hodně znát například na architektuře. Je zde několik velkých synagog, do kterých se nám ale bohužel nepodařilo dostat, protože byly kvůli svátkům zrovna všechny zavřené. To byla jediná věc, kterou teda nevychytali.

Sv. Štěpán

Langoš jsem u nás v Česku neměla pěkných pár let, ale v Maďarsku jsem ho nemohla vynechat! 

Židovský památník u Dunaje


Novogotická budova maďarského parlamentu je něco, co v Budapešti nesmíte vynechat, protože je naprosto úchvatná ♥


Svěcená voda v dávkovači mě strašně pobavila 😅 Ale v dnešní době holt hygiena nade vše!Pokud máte rádi trhy, tak určitě nesmíte vynechat Central Market Hall. Jde o zrekonstruované zastřešené novogotické tržiště, kde najdete převážně zeleninu, ovoce, maso a hlavně maďarskou papriku. Bez té jsem já jednoduše nemohla odjet a nakoupila jsem ji pro celou rodinu. V horním patře tržnice najdete stánky s tradičním maďarským jídlem a suvenýry.
Jedna z nejkrásnějších staveb v Budapešti je určitě také Rybářská bašta, která vypadá, jak kdyby vypadla z nějaké pohádky od Disneyho. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst, protože je odtamtud nádherný výhled na město a dají se tam pořídit nádherné fotky. Pokud se ale nechcete prodírat davy turistů, tak si určitě přivstaňte, stojí to za to! Jen o pár kroků dál je navíc i nádherný chrám sv. Matyáše.

Jen kousek od Rybářské bašty se nad řekou tyčí Budínský hrad. Dříve zde sídlili rakousko-uherští panovníci, dnes tam najdete historické muzeum, národní galerii a knihovnu. Já jsem navštívila galerii, kterou můžu určitě doporučit ♥
Lázní je v Budapešti hned několik, a jelikož spousta lidí jezdí do Maďarska hlavně kvůli nim, museli jsme také nějaké vyzkoušet. Naše volba padla na lázně Gellért, které jsou postaveny ve stylu Art Deco a jsou opravdu krásné. Na své si přijdou hlavně milovníci horkých termálních pramenů a saun.

Už jste po covidu stihli někam vyrazit? ☺️
- B.
3 komentáře

 1. Budapešť je krásná, byla jsem tam jednou a jen na jeden den, ale i tak mě uchvátila, doufám, že se tam někdy vrátím na dýl :) Já jsem po covidu vyrazila do Milána, článek mám taky na blogu :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeden den je na Budapešť opravdu málo, dokážu si tam představit i týden ♥ Moc děkuji za tip, určitě mrknu!

   Vymazat