Přečteno

22. září 2022

 


Dnes mám pro Vás pár knižních tipů! Jedná se o hodně různorodý výběr knížek, které jsem přečetla v průběhu letošního léta. Říkala jsem si, že bych Vám tady své tipy na knížky mohla vždycky jednou za čas nahodit a třeba Vás některé zaujmou a taky si je přečtete 📚


Lada na ledu | Ema Labudová 
Příběh sedmnáctileté Lady, která onemocní anorexií, je zasazen do konce 70. let v Československu, tedy do doby, kdy se u nás s léčbou této nemoci teprve začínalo a moc se o ní nevědělo. Lada se pokouší s podporou rodiny s nemocí bojovat, nakonec se jí podaří odmaturovat, najít si práci a brzy se vdá za svého spolužáka. Kniha o komplikovaném přerodu dívky v ženu je za mě dost atypicky psána ve druhé osobě. Asi v žádné knize jsem se s tím ještě nesetkala. Věrný popis doby, do které je příběh zasazen, mě překvapil o to víc, když jsem zjistila, že autorka knihu napsala ve svých pouhých dvaceti letech a dobu, kterou popisuje, tak nikdy nezažila. Moc mě láká si od této mladé autorky přečíst něco dalšího.

První osoba jednotného čísla | Haruki Murakami
Novou knihu od Murakamiho si nikdy nenechám ujít. Soubor osmi povídek mi melancholicky připomněl Murakamiho starší díla. Příběhy kombinují jak biografické, tak zároveň i fantazijní prvky a některé z povídek mi zůstanou v hlavě asi ještě dlouho.


Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie | Karin Lednická
Tragický příběh malé vesnice v Těšínském Slezsku, kde bylo jednoho srpnového rána roku 1944 gestapem zavražděno 36 mužů ze Životic a okolí. Autorka vypráví příběh skrze vzpomínky pamětníků, které doplňuje historicko dokumentárním doprovodem a dobovými fotografiemi. Kniha je s ohledem na historické rešerše poměrně náročná na čtení.


Prsa a vajíčka | Mieko Kawakami
Tuhle knihu jsem si popravdě pořídila hlavně proto, že na ni Murakami napsal pochvalnou recenzi. Příběh hlavní hrdinky románu se točí kolem morálních a etických dilemat spojených s problematikou umělého početí, dárcovství a otázky, zda je dobrovolné mateřství bez partnera sobeckým rozhodnutím.


Novinářky | Linda Bartošová
Soubor rozhovorů se známými českými novinářkami. Linda Bartošová vyzpovídala své kolegyně působící na naší mediální scéně a je to bomba. Výrazné ženské osobnosti české žurnalistiky velmi otevřeně popisují svou kariérní cestu, překářky, které na ní musely zdolat i věci, kterých se na úkor získání stabilní pozice a úspěchu musely vzdát. Všechny ty ženy nesmírně obdivuju. Ale nemůžu se ubránit úlevnému pocitu, že jsem se žurnalistice po studiích nakonec rozhodla nevěnovat. 


Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete | Karolína Fourová
A teď něco z trochu jiného soudku. Kromě románů, povídek a rozhovorů tady mám i jednu vzdělávací knížku o výživě a kuchařku v jednom. Karolína Fourová je inženýrkou v oboru výživy a kvality potravin a ve své knize kromě svých oblíbených receptů vyvrací nejrozšířenější dietní mýty. Knihu by si měl přečíst každý, kdo chce mít konečně jasno ohledně základních stravovacích principů, výživy a vlivu jednotlivých skupin potravin na lidský organismus. 


Četli jste některou? 😊


- B.1 komentář